Rozmiar plus size XXL - czyli jaki?

Każdy poszukuje odpowiedzi na pytanie: jaki rozmiar wybrać kupując ubrania, a w okresie wiosenno-letnim jaki rozmiar sukienki plus size wybrać? Nurtuje też pytanie: XXL jaki to rozmiar? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna, a chcielibyśmy udzielić właśnie takiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  •  Skąd wziął się rozmiar XXL?
  •  Jak poprawnie zmierzyć swoją sylwetkę?
  •  Dlaczego wybierając rozmiar powinnaś się kierować tabelą rozmiarów?
  •  Jakie inne rozmiary oferuje rynek europejski?

Skąd się wziął rozmiar XXL?

Kiedyś ubrania można było kupić w ograniczonej ilości i raczej tylko polskiej produkcji. Oczywiście inspirację dla polskiej mody stanowiły światowe wzory i fasony, ale tworzone pod nasze możliwości i nasze rozmiarówki. To znaczy, że zanim na dobre w Polsce rozgościły się zagraniczne, importowane ubrania, mogliśmy korzystać przede wszystkim z możliwości krawieckich naszych rodzimych domów mody,  krawcowych/ krawców lub zdać się na gazety z wykrojami. To wcale nie tak odległa historia, ale po części wyjaśnia, dlaczego w Polsce mamy przede wszystkim rozmiary podawane cyfrowo i dlaczego do tej pory mamy problem z rozszyfrowaniem rozmiaru XXL, który przyszedł do nas zza Oceanu. Właśnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie przeważa rozmiarówka literowa (XS, S, M, L, XL, XXL i tak dalej), a skoro obecnie polscy producenci mają tendencję do zapożyczania zagranicznych oznaczeń rozmiarów, to warto poznać kilka sekretów, jak rozszyfrować rozmiar XXL i sprawdzić jaki to rozmiar damski.


Dlaczego przed zakupem należy się zmierzyć?

Pomocne przy wyborze rozmiaru są oczywiście podane na stronie producenta lub sklepu tabele wymiarów i to do nich należy się odwołać wybierając rozmiar dowolnej części garderoby, w tym sukienki plus size. To nie jest takie trudne, szczególnie jeśli znasz wymiary Twojej sylwetki. Warto uzbroić się w metr krawiecki i przed zakupami zmierzyć się lub poprosić kogoś zaufanego o dokonanie takich pomiarów. Z doświadczenia wiemy, że szczególnie kobiety mają tendencję do dodawania sobie centymetrów podczas pomiarów lub do nadmiernego wciągania brzucha. To duży błąd, ponieważ w ubraniu, które chcesz kupić musisz się czuć swobodnie i dobrze wyglądać. Załóż odpowiednią bieliznę, rozluźnij się i wyprostuj a następnie zmierz sylwetkę i gotowe - masz dokładne pomiary, które pomogą ci wybrać odpowiedni rozmiar.

Jak wykonać poprawny pomiar ciała?

Najczęściej w tabelach rozmiarów podawane są następujące obwody i długości:

*Obwód biustu: powinien być mierzony w staniku, metrówka przylega do ciała, mierzymy najszerszy obwód biustu czyli równo z linią sutkową. Pamiętaj, żeby sprawdzić czy podczas mierzenia metr z tyłu nie opadł lub nie podszedł do góry - warto skorzystać z czyjejś pomocy podczas mierzenia tego obwodu.

*Obwód talii: powinien być mierzony w najwęższym miejscu między biustem a pępkiem - to charakterystyczne zwężenie znajdujące się 2-3 cm nad pępkiem i szczególnie istotny wymiar, jeśli poszukujesz sukienki z wyraźnym wcięciem w talii.

*Obwód pasa: często mylnie równoważny z obwodem talii, chociaż ten obwód mierzy się na wysokości pępka lub poniżej - w najszerszym obwodzie brzucha. Ważny pomiar, szczególnie jeśli zmagasz się z wystającym brzuszkiem i chcesz dobrać garderobę maskującą ten obwód.

*Obwód bioder: mierzony w najszerszej części bioder z uwzględnieniem najbardziej wypukłej części pośladków. Kluczową kwestią jest wyznaczenie tego najszerszego punktu i pomiar przy wyprostowanej sylwetce i złączonych nogach.

*Obwód bicepsa: musisz zmierzyć w najszerszym miejscu na ramieniu. Szczególnie istotny pomiar, jeśli ubranie posiada rękaw, który może za bardzo opinać ramię, więc pomiaru dokonaj gdy ramię swobodnie zwisa przy ciele a mięśnie są nienapięte.

*Obwód uda oraz łydki: mierzy się w najszerszym miejscu. Podczas pomiaru należy stać prosto i nie napinać mięśni nóg. To kluczowy pomiar przy wyborze spodni lub legginsów, zwłaszcza jeśli nogawki mają ściśle przylegać do ciała.

*Długość całkowita: mierzona standardowo od ramienia i sięga aż do dolnej krawędzi ubrania. Nie ważne czy to sukienka, bluzka, koszula, długość ta zawsze mierzona jest od ramienia i biegnie w linii prostej do aż do samego dołu ubrania. Czasami podawane są długości przodu i tyłu ubrania (jeśli dół jest asymetryczny)- wtedy pomiar jest dokonywany z przodu od krawędzi kołnierzyka, biegnie przez pępek aż do dolnej krawędzi przedniej; tył mierzy się od górnej krawędzi ubrania do jego dolnej krawędzi przez środek pleców, a w przypadku spodni/ spódnicy - po bocznej części uda.

*Długość rękawa: można ją zmierzyć w dwojaki sposób - po wewnętrznej stronie rękawa wystarczy przyłożyć miarę od pachy a następnie zmierzyć długość do końca rękawa lub po zewnętrznej stronie przykładając metrówkę do miejsca wszycia rękawa na ramieniu, aż do końca mankietu.

Nie musisz brać miary z całego ciała, a tylko tych części, które są podane w tabeli. Dla przykładu kupując bluzkę plus size zmierzysz obwód biustu, bioder i opcjonalnie pasa. W przypadku sukienki plus size zazwyczaj należy znać obwód biustu, talii, bioder oraz długość całkowitą. Długość podana w tabeli wymiarów pokazuje dokąd będzie sięgać np. bluzka lub sukienka plus size. To ważne jeśli nie chcesz kupić za krótkiego ubrania.

Jeśli posiadasz już wszystkie wymiary, przyszedł czas na spojrzenie do tabeli wymiarów i dobranie rozmiaru. Pamiętaj, żeby dostosować go do najszerszego obwodu Twojej sylwetki. Jeśli jest to biust to do biustu, jeśli talia lub pas to do tego obwodu, a jeśli jednak biodra to właśnie do bioder.

Czy fason ubrania ma znaczenie przy wyborze rozmiaru?

Decydować o rozmiarze będzie też fason interesującej Cię części garderoby. Oversizowe ubrania zawsze są około 10-15 cm szersze i takie w zamierzeniu mają być. Przylegające i opinające ubrania nie mogą się rolować i podciągać, bo nie wygląda to estetycznie i elegancko. Największy problem sprawia jednak dobór odpowiedniej sukienki XXL szczególnie jeśli posiada ona kopertowy dekolt, a Ty ze względu na np. większy obwód talii powinnaś wybrać rozmiar większy. Poczucie wewnętrznego sprzeciwu rośnie, ponieważ zawsze kupowałaś ubrania mniejsze, a teraz musisz się zdecydować na inny rozmiar. Przecież w biuście sukienka będzie trochę za duża i nie będzie to ładnie wyglądało. Każdy problem ma rozwiązanie, a oto kilka naszych zaradczych środków - ozdobna broszka, podszycie od wewnątrz dekoltu, aby się nie rozchodził lub w ostateczności mała przeróbka u krawcowej. Ważne, aby sukienka była dopasowana w najszerszym obwodzie, a jeśli jest nim talia to właśnie do talii. W końcu za duże ubranie zawsze można zwęzić, ale za małego już nie poszerzysz.

Dlaczego powinnaś zwracać uwagę na skład materiałowy i opis produktu?

Wybierając odpowiedni rozmiar zwróć uwagę na skład materiałowy, ponieważ ubrania z domieszką elastanu lub bawełniane są rozciągliwe i zazwyczaj ciągną się kilka centymetrów. Warto przed zakupem zapytać o to w sklepie. Często przy tabeli wymiarów lub w opisie podana jest informacja, że “ubranie było mierzone na płasko bez rozciągania”, a to ważna wskazówka. Dlaczego? Ponieważ możesz w taki sam sposób zmierzyć taką część garderoby, którą już posiadasz (np. ulubioną sukienkę) i w ten sposób dobrać rozmiar nowego ubrania.

 

Dlaczego powinnaś zawsze patrzeć na tabelę rozmiarów?

Jeśli przy ubraniu zobaczysz tabelę z oznaczeniami literowymi (L, XL, XXL, 3XL itp) nie wpadaj w panikę. Przecież masz już dokładne pomiary swojej sylwetki. Zerknij tylko do tabeli i odczytaj w jakim rozmiarze “mieści się” Twoja sylwetka. Nie oznacza to, że za każdym razem kupisz ubrania w tym jednym rozmiarze np. XXL - oznacza to, że ten konkretny płaszcz, kurtkę, sukienkę czy inne ubranie powinnaś teraz kupić w tym rozmiarze. Przy następnych zakupach znowu popatrz na tabelę. Producenci tworząc nowe ubrania tworzą także nowe tabele wymiarów, które zależą od kilku czynników: rodzaju i elastyczności materiału, fasonu, indywidualnego kroju.

Jeśli zaś zobaczysz rozmiar liczbowy (42,44,46,48,50 itd) to nie wybieraj tego, który zazwyczaj kupujesz, a znowu zerknij do tabeli wymiarów danego produktu. Pamiętaj, że ubrania, szczególnie te z międzynarodowych sieciówek, są szyte za granicą, więc ich rozmiarówka jest dostosowana do przeważającego typu sylwetki państwa w którym ubrania są produkowane oraz do zaprojektowanego szablonu tego ubrania. Nie zawsze wielkość sukienki damskiej XXL uszytej w Stanach Zjednoczonych będzie odpowiadała podobnej sukience wyprodukowanej w Chinach.

Tabele wymiarów mogą podawać różne rozmiary w tym rozmiar XXL, czyli jaki?

Do naszego kraju spływają zagraniczne ubrania i jeśli możemy je przymierzyć w sklepie stacjonarnym, to już połowa sukcesu. Wybieramy zazwyczaj dwa rozmiary i w przymierzalni decydujemy, który jest właściwy. Sprawa wygląda inaczej w przypadku zakupów internetowych. Bazując tylko na europejskim gruncie możemy wyróżnić kilka różnych rozmiarów, które często bardzo się od siebie różnią. W Wielkiej Brytani rozmiary zaczynają się od cyfry 4, na następnie rosną co dwa i tak mamy 4 - 6 - 8 - 10 itd. We Włoszech najmniejszy rozmiar zaczyna się od 36 i rośnie co dwa, we Francji zaczyna się zaś od 34. Istne szaleństwo, które postaramy się trochę usystematyzować.

W Polsce rozmiarówka zaczynają się od rozmiaru 32, który odpowiada brytyjskiemu rozmiarowy 4, włoskiemu 36 i francuskiemu 34 oraz “amerykańskiemu” rozmiarowy XS.  Ciebie będą jednak interesowały rozmiary nieco większe. Najlepiej obrazuje zestawienie najczęściej spotykanych w Polsce rozmiarów poniższa tabela. Pamiętaj, że jest ona tylko ogólnym zestawieniem i nie odnosi się do wszystkich ubrań, które możesz kupić w sklepie fenii.pl. Za każdym razem powinnaś spojrzeć na tabelę wymiarów podaną przy interesującym Cię ubraniu.

Jeśli posiadasz proporcjonalną sylwetkę to szybciej zdecydujesz jaki rozmiar wybrać. Przypuśćmy, że nosisz polski rozmiar 52, powinnaś więc raczej szukać ubrań o rozmiarze XXL. Nie zawsze jednak rozmiar XXL jest równoważny z rozmiarem 52, czasami to rozmiar 44. Jak to? Wśród tych wszystkich rozmiarów znajduje się jeszcze magiczny rozmiar europejski, który miał ujednolicić dotychczasowe rozmiary, ale w sumie tylko więcej zamieszania wprowadził. Dlatego zawsze, ale to zawsze, powinnaś wiedzieć jakie są Twoje wymiary. Nie po to pisaliśmy tyle o tym jak powinnaś dokonać pomiarów własnego ciała, żebyś miała się zgubić w labiryncie różnych rozmiarów. Nawet ten nieszczęsny i problematyczny rozmiar XXL możesz okiełznać, a wystarczy tylko dobrze się wymierzyć. Powtarzamy się? Tak, ale tylko dlatego, żeby pomóc Ci dojść do ważnego wniosku: rozmiar nie jest ważny - ważne jest dobranie odpowiedniej garderoby do siebie i swojej sylwetki.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.