Sukienka koktajlowa – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Koktajlowa sukienka jest kompromisem pomiędzy wieczorową, a mniej formalną kreacją. To ponadczasowy ubiór, wspaniale podkreślający atuty sylwetki. Poniższy wpis to kompendium wiedzy na temat jednej z najpopularniejszych kreacji. Przekonaj się, czym charakteryzuje się sukienka koktajlowa i dlaczego powinnaś ją mieć. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest sukienka koktajlowa?
  • Jakie kobiety powinny nosić koktajlową sukienkę?
  • Kiedy warto założyć koktajlową kreację?

To idealna sukienka do tańca. Swoją nazwę wzięła jednak od oficjalnych koktajli, podczas których sączy się drinki. Sukienka koktajlowa jest lżejszą wersją ciężkiej, wieczorowej kreacji. Elegancką, ale subtelniejszą. 

Krótka historia sukienki koktajlowej

Co to jest sukienka koktajlowa? To uniwersalna kreacja, pół – formalna, którą po raz pierwszy na salonach zaprezentował Christian Dior. Projektant w 1948 roku przygotował kolekcję sukienek z dekoltem, na ramiączkach i długością za kolano. O ile wieczorowa kreacja maskowała sporo ciała, koktajlowa podkreślała kobiece kształty, w sposób bardziej śmiały, ale gustowny. Wkładana była na spotkania w południe i wieczorem. Koktajlowa sukienka zapewniała komfort i swobodę podczas tańca. Panie wkładały sukienki koktajlowe na spotkania przy kawie i do klubów tanecznych. Podczas oficjalnych wyjść do teatru dodatkowo ubierały rękawiczki. Do dziś kreacja jest chętnie wybierana jako reprezentacyjny ubiór przez panie w każdym wieku. 

Czym dokładnie jest sukienka koktajlowa?

Charakterystyczne cechy sukienki koktajlowej, choć pozwalają na jej różnorodne wersje, w sposób wyraźny określają model kreacji. Sukienka w wersji koktajlowej nie może:

  • odsłaniać zbyt wiele ciała,
  • być wyzywająca,
  • eksponować przeźroczystości,
  • prezentować się krócej niż do kolan,
  • być zbyt ozdobna i przesadzona w dekoracjach. 

Może za to mieć dekolt i być lekko rozkloszowana dołem. Tkanina, z jakiej jest uszyta koktajlowa sukienka, powinna być skromna, ale dobrej jakości. Jeśli zakładasz ją na mniej oficjalne przyjęcia, może być skrojona z satyny, bawełny, szyfonu lub żakardu. Błyszczące tkaniny używaj wtedy, gdy udajesz się na wesele albo bal karnawałowy. 

Sukienka koktajlowa – co to za fason?

Fason wyróżnia prosty design, ale w ujęciu klasycznej elegancji. Często koktajlowa kreacja porównywana jest do formalnej sukienki biznesowej. Koktajlowa sukienka ma przylegającą górę, ale dół może prezentować różne formy. 

Popularne długości, kroje i kolory sukienek koktajlowych

Klasyczna sukienka koktajlowa to kultowa „mała czarna”, ale w jej krój wpisują się również modele w ciemnym brązie, czerwieni, butelkowej zieleni, granacie czy graficie. Jej długość ma wersję midi, czyli do kolan, ale zdarzaj się także modele sięgające połowy łydki, a nawet do ziemi, choć te ostatnie zarezerwowane są wyłącznie na bankiety i uroczyste gale.

zielona sukienka koktajlowa

Duże pole do popisu daje dół sukni. Może on być:

  • przylegający, czyli ołówkowy,
  • rozkloszowany,
  • plisowany,
  • asymetryczny,
  • ozdobny, np. wykończony falbanką lub frędzlami.

Panie zdecydowanie mają w czym wybierać. Obcisła sukienka w wydaniu koktajlowym, zwana bandażową, polecana jest głównie szczupłym damom, ponieważ mocno podkreśla kobiece kształty. W zwiewnej, rozkloszowanej dołem i romantycznej wersji sukienki będzie dobrze wyglądać młoda dziewczyna. To również fason, który wybierany jest do tanecznych imprez. Jest niezwykle efektowna w ruchu i zapewnia dużą swobodę. Suknia koktajlowa ma różną długość rękawa albo jest wersją na ramiączkach. Baby doll to model, który podkreśli wcięcie w talii i zaokrąglone biodra.  

Czym się różni sukienka koktajlowa od wieczorowej?

Podstawową różnicą pomiędzy sukienką koktajlową a wieczorową jest długość kreacji. Długość sukienki koktajlowej może być do kolan, natomiast sukienka wieczorowa nie odsłania nóg i sięga ziemi. Fason koktajlowy spotyka się częściej niż wieczorowy, ponieważ jest mniej formalny. Choć to elegancka garderoba nie jest tak strojna, jak model wieczorowy. 

Sukienka koktajlowa różni się od sukienki wieczorowej także porą dnia, w której wypada założyć dany model sukienki. Wynika to z pochodzenia ubioru, ponieważ krótsza kreacja wywodzi się od słynnych koktajli urządzanych za dnia, dlatego sukienkę koktajlową powinno się wkładać wyłącznie do godziny 18.00. Taki strój miał być wygodny przede wszystkim do stania. Podczas popołudniowych spotkań przeważały rozmowy, dlatego suknię koktajlową odróżnia od wieczorowej większy komfort noszenia. 

Pozostałe, istotne różnice pomiędzy sukienką koktajlową a wieczorową to:

  • kolor – w popołudniowych, koktajlowych wersjach sukienek panuje większa dowolność barw, możesz pozwolić sobie nawet na krem lub fuksję, natomiast suknie wieczorowe prezentują się głównie w czerni, bieli, czerwieni, zieleni, złocie i srebrze,

  • rodzaj tkaniny – do uszycia koktajlowych sukienek stosuje się eleganckie materiały, ale nie musi to być wyłącznie atłas, satyna czy jedwab, które z kolei są zastrzeżone dla modeli wieczorowych,

  • sposób wykończenia – to, co odróżnia jeszcze koktajlową suknię od wieczorowej to nitka, która w przypadku wersji koktajlowej może być matowa, a w wariancie wieczorowym jest obowiązkowo błyszcząca,

  • dekoracje – w przeciwieństwie do sukni wieczorowej, sukienka koktajlowa jest mniej ozdobna; w wieczorowej kreacji możesz pozwolić sobie na koronki, kryształy, cekiny, frędzle i brokaty,

  • krój – sukienka koktajlowa rózni się od wieczorowej nie tylko długością, ale także fasonem; w przypadku sukienek koktajlowych możesz założyć dowolny krój, nawet mocno rozkloszowany dołem, natomiast wieczorowe suknie są bardziej przylegające, w typie „syrenki” lub tuby i mogą mieć tren, choć spotyka się też wersje balowe, z delikatnie rozszerzanym dołem. 

Znaczącą różnicą między suknią koktajlową a wieczorową jest to, że według zasad savoir-vivre wersja koktajlowa powinna zakrywać ramiona, natomiast, wkładana po godzinie 18.00, sukienka wieczorowa może odsłaniać nie tylko ramiona, ale nawet plecy. Dziś jednak, kiedy odchodzi się od sztywnych zasad salonowych, w fasonie sukienek koktajlowych spotyka się bowiem szerokie lub wąskie ramiączka. Sukienki koktajlowe od wieczorowych wyróżnia także większa ekstrawagancja. 

Kolejna różnica pomiędzy sukienką koktajlową a wieczorową wynika z okoliczności lub rodzaju imprezy. Obecnie modele koktajlowe ubierane są najczęściej na wesele, spotkanie firmowe lub z przyjaciółmi. Suknie wieczorowe, które charakteryzują się wytwornością i pozostają na długo w pamięci, otwierają natomiast uroczyste bale i bankiety, choć spotyka się je także na ślubach i firmowych eventach. Do najbardziej znanych sukni wieczorowych zalicza się kreacje z czerwonych dywanów, podczas nocy wręczania filmowych Oskarów. Najbardziej rozpoznawalne koktajlowe modele to głównie suknie do tańca. 

Jeśli nie chcesz popełnić faux-pas, wybierając się na przyjęcie, ubierz taką kreację, która pasuje do uroczystości. Swój wybór zawsze warto skonsultować z organizatorem wydarzenia.

Dlaczego sukienka koktajlowa stała się modna?

Przed I Wojną Światową fason sukienki koktajlowej źle się kojarzył. Kobiety jednak zaczęły walczyć o swoje prawa. Skracały długość sukni, zaczęły chodzić do klubów, publicznie sączyć drinki i palić papierosy. Moda na koktajlową suknię narodziła się wraz z innowacyjną kolekcją Diora, zatytułowaną „Nowe spojrzenie”. Sukienki miały być symbolem, doskonałego życia po amerykańsku. Fason koktajlowy był rozpowszechniony także przez Coco Chanel i Marlin Monroe oraz inne damy kina, w latach 50. i 60. Po 1970 roku popularność sukienek spadła, bo wydawały się zbyt oficjalne. Moda na nie powróciła dzięki głównej bohaterce kultowego filmu „Seks w wielkim mieście”. Dziś są chętnie noszone jako oficjalne kreacje, przez kobiety w każdym wieku. 

Sukienka koktajlowa – dla jakich kobiet jest dedykowana?

Czy sukienka koktajlowa jest polecana wszystkim kobietom? Tak, ale jej fason musi współgrać z wiekiem i typem sylwetki. Niska pani po 60-tce, w kształcie figury jabłka, może źle wyglądać w kroju z rozkloszowanym dołem, wykończonym falbanką. Ważne, by fason nie zaburzał proporcji i by kobieta dobrze się w nim prezentowała. W obcisłej, ołówkowej wersji będzie wyglądać idealnie tylko pani mająca proporcjonalną figurę klepsydry. 

Suknia koktajlowa, a wiek kobiety

Młodym dziewczętom pasuje każdy rodzaj koktajlowej kreacji. Kobiety 20-letnie, mające szczupłe nogi mogą nawet pozwolić sobie na sukienkę o długości przed kolano. Niskie osoby nie powinny nosić fasonów długich za łydkę, ponieważ skróci to ich sylwetkę. Rozkloszowane modele koktajlowe polecane są młodszym paniom, których typ sylwetki na to pozwala, podobnie jak zwiewne plisowania i falbanki. Estetyczny fason dla pań w średnim wieku to prosty krój, ołówkowy, ale niezbyt obcisły. 

niebieska sukienka koktajlowa

W przypadku koktajlowych sukienek doskonale prawdzą się odcienie stonowane i niezbyt krzykliwe. Wariant baby doll nie jest polecany seniorkom, ponieważ będzie wyglądał na nich nieestetycznie. 

Koktajlowa sukienka, dopasowana do typu figury

Jaki wybrać krój, by wypaść w nim najlepiej? Profesjonalnie dobrana koktajlowa sukienka ma odpowiednio wymodelować sylwetkę i przywrócić proporcje.

dopasowana beżowa sukienka koktajlowa

Zakryć to, czego nie chcesz pokazywać oraz ładnie wyeksponować walory. Oto kilka podpowiedzi:

  • ołówkowa sukienka koktajlowa – polecana jest paniom o figurze klepsydry, ponieważ ładnie podkreśla kobiece kształty; nie powinna być zbyt obcisła,

  • trapezowa sukienka koktajlowa – najlepiej sprawdzi się u pań mających sylwetkę typu jabłko, bo dobrze zamaskuje większy brzuch i wyeksponuje szczupłe nogi; kobiety z wystającym brzuchem powinny unikać przylegających krojów i wybierać lejące się tkaniny zamiast sztywnych, z podkreśloną talią i delikatnie odstającym dołem; to dobry krój również dla sylwetek prostokątów,

  • sukienka koktajlowa odcinana w talii – przeznaczona jest dla typowych gruszek; ukryje szersze biodra i podkreśli wcięcie w pasie; zgrabne ramiona panie podkreślą delikatnymi ramiączkami, proporcje wyrównując większym naszyjnikiem; przy takiej sylwetce unikaj drobnych deseni, jeden kolor lub dwukolorowe kreacje z ciemnym dołem i jasną górą będą idealnie podkreślać tę figurę,

  • koktajlowy fason baby doll – może zdobić panie w typie jabłka, pod warunkiem, że to prosty, gładki fason, z oszczędnymi falbankami i niezbyt rozkloszowany dołem; typowe, sielskie wersje sukienki pasują do wysokich pań w każdej figurze. 

Charakterystyczne kolory koktajlowych sukienek

Dopuszczalne są wszystkie barwy, choć są podyktowane zmieniającymi się trendami. Obowiązkowe w każdym sezonie są:

  • czerń,
  • biel,
  • ecru,
  • kość słoniowa,
  • beż,
  • czerwień.

Aktualnie modne są sukienki koktajlowe w pastelowych odcieniach, zwłaszcza pudrowy róż, cielisty nude i jasny błękit. Dobrze prezentują się korale, chabry, zielenie i mocno popularna szarość, zarówno w jasnym, jak i grafitowym odcieniu. Neonowe odcienie są nieeleganckie i niewskazane, ale za to dozwolone są desenie, jak kratki, grochy, paski, kwiaty czy abstrakcyjne wzory.

sukienka koktajlowa midi

Czy kobiety puszyste powinny nosić sukienki koktajlowe?

I to obowiązkowo, ponieważ nawet pani mająca większy rozmiar ma prawo czuć się pięknie i elegancko. Wystarczy tylko, że dopasuje fason koktajlowej sukienki do typu swojej sylwetki. Niezależnie od wieku, panie w rozmiarze XXL powinny unikać błyszczących struktur materiału. Optycznie dodają kilogramów, sprawdzą się za to materiały lekkie, z matowym wykończeniem. Asymetryczne narzuty, kopertowy dekolt i przesunięta talia zamaskują niedoskonałości figury.

czarna sukienka koktajlowa plus size

Doskonale w przypadku korpulentnych pań będą nie ołówkowe, a trapezowe fasony. Najlepszą opcją będzie prosta góra koktajlowej sukienki plus size z wcięciem w kształcie litery V, które optycznie wyszczupli sylwetkę. Kolory lubiane przez puszyste panie to chabrowy, czerwony oraz ciemne wersje szarości, brązu, zieleni i granatu. Czarna sukienka to klasyka, ale na obfitej sylwetce może wyglądać przytłaczająco. Korzystaj z ożywczych fuksji, a nawet beżów. 

Z czym zestawiać i na jakie okazje włożyć koktajlową sukienkę?

Okazja, do jakiej warto ubrać taką kreację to formalne imprezy, czyli:

  • przyjęcia firmowe,
  • wesela,
  • komunie,
  • chrzciny. 

Koktajlową sukienkę wyróżnia duża wszechstronność. To elegancka wersja ubioru, która zda egzamin podczas wyjść do kina, teatru, restauracji, na bankiet czy na randkę. Modele do kolan będą doskonałe podczas letnich imprez. W długiej wersji ubiór podkreśli wyjątkowe bale, uroczystości rangi państwowej lub Sylwester. Sukienki mniej formalne dobrze sprawdzają się nawet w miejskiej stylizacji na co dzień, np. na kawie z przyjaciółką. W zależności od okazji, przy pomocy dodatków można uzyskać inny efekt. Zawsze i wszędzie obroni się ponadczasowa, klasyczna opcja – mała czarna. 

Jakie buty pasują do sukienki koktajlowej?

Klasyczne, zabudowane szpilki to odpowiedni wybór do sukienki koktajlowej. Pasuje do wariantu mającego długość do kolan, przed kolano lub do połowy łydki. Obuwie jednolite i gładkie pasuje do wzorzystych sukienek koktajlowych, a na szpilki z printem możesz pozwolić sobie przy jednokolorowej kreacji.

sukienka koktajlowa w kwiaty

Na popołudnia wybieraj jaśniejsze odcienie obuwia, wieczorem czarne, bordowe lub ciemnozielone szpilki. Inne modele butów, które dobrze wyglądają w zestawie z koktajlową sukienką to:

  • sandały na szpilce – tworzą spójny duet; najlepiej, jeśli są wykonane z dużej ilości cienkich pasków; kolorystykę dobierz do kreacji, możesz pozwolić sobie nawet na modele błyszczące lub ozdobione kamyczkami,

  • peep toe – czyli zabudowane szpilki, z odkrytymi palcami; poleca się je na wieczór, szczególnie do rozkloszowanych sukienek; do formalnych okazji lepiej włóż sandały lub klasyczne szpilki.

Do koktajlowej kreacji nie zakłada się płaskich butów. Nie musisz mieć 10-cm szpilek, wystarczy niewielki obcas, by tworzył elegancki komplet z ubiorem. Rajstopy wkładasz tylko wtedy, kiedy szpilka jest zabudowana. Do sandałów i butów peep toe, nogi powinny być nieokryte. Zobacz, jak dobrać buty do sukienki.

Jaka torebka pasuje do sukienki koktajlowej?

Torebkę pasującą do sukienki koktajlowej powinien wyróżniać szyk. Nie wkładaj na ramię dużych modeli w typie shopper bag i nie noś kuferków. Do udanego kompletu pasują:

  • kopertówki – to uniwersalne torebki, pasujące nawet kobietom w rozmiarze XXL, dla których puzderko może być zbyt małe;

  • puzderka – przypominają trochę portfel; polecane są szczupłym i niskim paniom; choć nosi się je w ręku, niektóre modele mają doczepiony długi, cienki łańcuszek,

  • małe torebki na długim pasku – są idealne do mniej formalnych uroczystości; lekko zaokrąglonych modeli powinny unikać korpulentne panie, za to wersje uszyte z miękkich materiałów, prostokątne, na długim pasku będą wspaniałym dodatkiem kobiety w rozmiarze XXL. 

Fason torebki i sukienki koktajlowej powinien być zbliżony. Jeśli nosisz biżuterię, torebka może mieć dodatkowe ozdoby w postaci kamyczków lub cekinów, ale liczy się umiar. Wybieraj tylko jakościowe torebki, uszyte ze skóry, satyny lub weluru. Sprawdź, jak dobrać torebkę do sukienki na wesele.

Jakie dodatki będą najbardziej odpowiednie do sukienki koktajlowej?

O doborze odpowiednich dodatków decyduje krój sukienki koktajlowej. Delikatna broszka zawsze się sprawdzi z małą czarną, a szal pasuje do ogrodowych imprez i modeli bez rękawów. Przygotowując stylizację z koktajlową sukienką w roli głównej, możesz sięgnąć po:

  • bransoletkę – delikatna czy na szerokim, skórzanym lub materiałowym pasku sprawdzi się tak samo dobrze, pod warunkiem, że nawiązuje do fasonu kreacji,

  • dobrej jakości zegarek – analogowy, klasyczny i skromny model to dobry wybór,

  • elegancką biżuterię – wyłącznie w złocie lub srebrze; do klasycznych modeli wskazane są także prawdziwe perły; długie kolczyki wkładaj wtedy, gdy sukienka ma odkryte ramiona,

  • spinki do włosów – diademy, opaski, ozdobne grzebyki, wysadzane spinki – estetycznie wyeksponują fryzurę i nawiążą do gustownej stylizacji. 

Jeśli już wiesz, czym jest sukienka koktajlowa, teraz zastanów się nad jej wyborem. Pod uwagę musisz wziąć kilka kwestii:

  • charakter wydarzenia, na które się wybierasz,

  • typ Twojej figury – umiejętnie dopasowany fason sukienki sprawi, że będziesz estetycznie się prezentować,

  • kolor kreacji – warto dopasować odcienie pasujące do typu urody i mody. 

Już teraz przygotuj się do odpowiedniego wydarzenia i sprawdź, w jakiej kreacji będziesz wyglądać oszałamiająco. Zadbaj o to, by koktajlową sukienkę mieć w swojej szafie. Dzięki różnym dodatkom wystylizujesz ją na wiele sposobów.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.